Uefa Nations League 2018, Groups and matches: when does Germany play?

3 minutes ago

In the matches of the UEFA Nations League 2018 will be played football matches. When does Germany play? Read more about the program and the groups here.

In the UEFA League 2018 championship round, which runs from September 6 to November 20, Germany will face two opponents in four games: France and the Netherlands.

Teams compete in one against the other. How exactly the League of Uefa Nations works, you can read here.

UEFA Champions League 2018: Germany meets France winner of the World Cup

At the start of the League of Nations, the German team can play directly: Thursday 6 September 2018, Germany will face France at 20.45. The second half will take place on Tuesday 16 October 2018 at 8.45 pm.

Read now: today's edition of your newspaper as an e-paper.


Against the opponents The Netherlands play Germany for the first time on Saturday, October 13th 2018, 20.45 clock. In the second half, Germany and the Netherlands will meet again on Monday 19 November 2018, again at 8.45 pm.

Here is the official Uefa calendar with all the match days and all the Nations League matches.

League of Nations, 1st day: Thursday 6 September 2018

League A

20.45 clock: Germany – France (group 1)

League B

20.45: Czech Republic – Ukraine (group 1)

8.45pm: Wales – Republic of Ireland (group 4)

League C

20.45: Slovenia – Bulgaria (group 3)

20.45: Norway – Cyprus (group 3)

League D

16:00: Kazakhstan – Georgia (group 1)

20.45: Latvia – Andorra (group 1)

20.45: Armenia – Liechtenstein (group 4)

20.45: Gibraltar – Macedonia (group 4)

Nations League, 1st day: Friday 7 September 2018

League A

20.45: Italy – Poland (group 3)

League B

20.45: Turkey – Russia (group 2)

League C

20.45: Albania – Israel (group 1)

20.45: Lithuania – Serbia (group 4)

20.45: Romania – Montenegro (group 4)

League D

6.00 pm: Azerbaijan – Kosovo (Group 3)

20.45: Faroe Islands – Malta (Group 3)

League of Nations, 1st day: Saturday 8 September 2018

League A

18.00: Switzerland – Iceland (group 2)

20.45: England – Spain (group 4)

League B

15.00: Northern Ireland – Bosnia and Herzegovina (Group 3)

League C

18.00: Finland – Hungary (group 2)

20.45: Estonia – Greece (group 2)

League D

18.00: Belarus – San Marino (Group 2)

20.45: Luxembourg – Moldova (group 2)

League of Nations, 2nd day: Sunday 9 September 2018

League A

20.45: France – Netherlands (group 1)

League B

15.00: Ukraine – Slovakia (group 1)

18.00: Denmark – Wales (group 4)

League C

18.00: Bulgaria – Norway (Group 3)

20.45: Cyprus – Slovenia (group 3)

League D

18.00: Georgia – Latvia (group 1)

6.00 pm: Macedonia – Armenia (group 4)

20.45: Liechtenstein – Gibraltar (group 4)

League of Nations, 2nd day: Monday 10 September 2018

League A

20.45: Portugal – Italy (group 3)

League B

20.45: Sweden – Turkey (group 2)

League C

20.45: Scotland – Albania (group 1)

20.45: Serbia – Romania (group 4)

20.45: Montenegro – Lithuania (group 4)

League D

20.45: Andorra – Kazakhstan (group 1)

20.45: Kosovo – Faroe Islands (Group 3)

20.45: Malta – Azerbaijan (Group 3)

Nations Championships, 2nd day: Tuesday 11 September 2018

League A

20.45: Iceland – Belgium (group 2)

20.45: Spain – Croatia (group 4)

League B

20.45: Bosnia and Herzegovina – Austria (Group 3)

League C

20.45: Hungary – Greece (group 2)

20.45: Finland – Estonia (group 2)

League D

20.45: San Marino – Luxembourg (Group 2)

20.45: Moldova – Belarus (group 2)

League of Nations, third day: Thursday 11 October 2018

League A

20.45: Poland – Portugal (Group 3)

League B

20.45: Russia – Sweden (group 2)

League C

20.45: Israel – Scotland (group 1)

20.45: Lithuania – Romania (group 4)

20.45: Montenegro – Serbia (group 4)

League D

20.45: Faroe Islands – Azerbaijan (Group 3)

20.45: Kosovo – Malta (Group 3)

League of Nations, third day: Friday October 12th 2018

League A

20.45: Belgium – Switzerland (group 2)

20.45: Croatia – England (group 4)

League B

20.45: Austria – Northern Ireland (Group 3)

League C

20.45: Greece – Hungary (group 2)

20.45: Estonia – Finland (group 2)

League D

20.45: Belarus – Luxembourg (group 2)

20.45: Moldova – San Marino (Group 2)

Nations Leagu, third day: Saturday 13 October 2018

League A

20.45: Netherlands – Germany (Group 1)

League B

15.00: Slovakia – Czech Republic (group 1)

20.45: Republic of Ireland – Denmark (Group 4)

League C

18.00: Norway – Slovenia (Group 3)

20.45: Bulgaria – Cyprus (20:45)

League D

18.00: Georgia – Andorra (group 1)

18:00: Latvia – Kazakhstan (group 1)

6.00 pm: Armenia – Gibraltar (group 4)

20.45: Macedonia – Liechtenstein (group 4)

League of Nations, 4th day: Sunday, October 14th 2018

League A

20.45: Poland – Italy (group 3)

League B

6.00 pm: Russia – Turkey (Group 2)

League C

15.00: Romania – Serbia (group 4)

20.45: Israel – Albania (group 1)

20.45: Lithuania – Montenegro (group 4)

League D

18:00: Azerbaijan – Malta (Group 3)

18.00: Faroe Islands – Kosovo (Group 3)

League of Nations, 4th day: Monday October 15th 2018

League A

20.45: Iceland – Switzerland (group 2)

20.45: Spain – England (group 4)

League B

20.45: Bosnia and Herzegovina – Northern Ireland (Group 3)

League C

20.45: Estonia – Hungary (group 2)

20.45: Finland – Greece (group 2)

League D

20.45: Belarus – Moldova (group 2)

20.45: Luxembourg – San Marino (Group 2)

League of Nations, 4th day: Tuesday 16 October 2018

League A

20.45: France – Germany (Group 1)

League B

20.45: Ukraine – Czech Republic (group 1)

20.45: Republic of Ireland – Wales (Group 4)

League C

20.45: Norway – Bulgaria (group 3)

20.45: Slovenia – Cyprus (group 3)

League D

16:00: Kazakhstan – Andorra (group 1)

18:00: Armenia – Macedonia (Group 4)

20.45: Latvia – Georgia (group 1)

20.45: Gibraltar – Liechtenstein (Group 4)

League of Nations, 5th day: Thursday 15 November 2018

League A

20.45: Belgium – Iceland (group 2)

20.45: Croatia – Spain (group 4)

League B

20.45: Austria – Bosnia and Herzegovina (group 3)

League C

20.45: Greece – Finland (group 2)

20.45: Hungary – Estonia (group 2)

League D

16:00: Kazakhstan – Latvia (group 1)

20.45: San Marino – Moldova (Group 2)

20.45: Luxembourg – Belarus (group 2)

League of Nations, 5th day: Friday 16 November 2018

League A

20.45: Netherlands – France (group 1)

League B

20.45: Slovakia – Ukraine (group 1)

20.45: Wales – Denmark (group 4)

League C

20.45: Cyprus – Bulgaria (group 3)

20.45: Slovenia – Norway (group 3)

League D

20.45: Andorra – Georgia (group 1)

20.45: Liechtenstein – Macedonia (group 4)

20.45: Gibraltar – Armenia (group 4)

League of Nations, 5th day: Saturday 17 November 2018

League A

20.45: Italy – Portugal (group 3)

League B

6.00 pm: Turkey – Sweden (Group 2)

League C

15.00: Serbia – Montenegro (Group 4)

20.45: Albania – Scotland (group 1)

20.45: Romania – Lithuania (group 4)

League D

18:00: Azerbaijan – Faroe Islands (Group 3)

6.00 pm: Malta – Kosovo (Group 3)

League of Nations, 6th day: Sunday 18 November 2018

League A

3.00 pm: England – Croatia (Group 4)

20.45: Switzerland – Belgium (group 2)

League B

18:00: Northern Ireland – Austria (Group 3)

League C

20.45: Hungary – Finland (group 2)

20.45: Greece – Estonia (group 2)

League D

18.00: San Marino – Belarus (group 2)

6.00 pm: Moldova – Luxembourg (Group 2)

League of Nations, 6th day: Monday 19 November 2018

League A

20.45 clock: Germany – Netherlands (group 1)

League B

20.45: Czech Republic – Slovakia (group 1)

20.45: Denmark – Republic of Ireland (group 4)

League C

20.45: Cyprus – Norway (group 3)

20.45: Bulgaria – Slovenia (group 3)

League D

18:00: Andorra – Latvia (Group 1)

6.00pm: Georgia – Kazakhstan (group 1)

20.45 pm: Liechtenstein – Armenia (group 4)

20.45: Macedonia – Gibraltar (group 4)

League of Nations, 6th day: Tuesday 20 November 2018

League A

20.45: Portugal – Poland (group 3)

League B

20.45: Sweden – Russia (group 2)

League C

20.45: Scotland – Israel (group 1)

20.45: Serbia – Lithuania (group 4)

20.45: Montenegro – Romania (group 4)

League D

6.00 pm: Kosovo – Azerbaijan (Group 3)

18:00: Malta – Faroe Islands (Group 3)

What happens after the championship phase at the UEFA Nations League 2018?

The respective winners of the group A league play in a Final Four for the victory of the Nations League. The draw will take place at the beginning of December 2018. The venue will be determined even after the group stage.

The final phase of the League of Uefa Nations will take place from 5 to 9 June 2019.

In the play-offs, four national teams for the 2020 European Championship qualify for the United Nations. The draw for the play-offs is scheduled for 22 November 2019.

The playoffs for EM 2020 will take place from 26 to 31 March 2020. (SLI)

The themes follow

,

Leave a comment

Send a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.